Velikou touhou sv. Vincence Pallottiho bylo uskutečnění myšlenky Unie katolického apoštolátu. Unie měla sdružovat všechny, laiky i duchovní, ve společném hlásání evangelia, v duchu první horlivosti vyrůstající z lásky k Bohu a bližnímu – duchu, který spojoval Pannu Marii a apoštoly ve Večeřadle. Tato spiritualita důvěrného očekávání a přijetí moci lásky a světla Ducha Svatého, které oživují víru a probouzejí apoštolskou horlivost, je znázorněna na obraze Večeřadla.
Societas Apostolatus Catholici, SAC, pallotini je řeholní kongregace katolické církve, založená roku 1835 italským knězem Vincentem Pallottim. Působí v ČR od roku 2002, kdy přišli kněží z polské provincie na pozvání kardinála Miloslava Vlka do pražské arcidiecéze. Nebyli prvními pallotiny v Čechách, už dříve zde působili kněží z německé provincie řádů pallotinů. Jedním z nich byl P. Richard Henkes SAC (1900-1945), který sloužil jako kněz během druhé světové války na území dnešní ostravsko-opavské diecéze. V dubnu roku 1943 byl zatčen a deportován do koncentračního tábora v Dachau. V roce 1944 odešel pomáhat nemocným a umírajícím na tyfus do uzavřeného bloku smrti. Onemocněl a 22. února 1945 zemřel. V současnosti probíhá v Římě proces jeho blahořečení. Pallotini po celém světě pokračují v šíření spirituality apoštolátu laiků a připravují věřící k tomu, aby se všichni stali apoštoly na místech, kde žijí a pracují. V ČR působí sedm kněží pallotinů na třech místech - v Radešínské Svratce a Jámách v diecézi brněnské a ve Fulneku v diecézii ostravsko-opavské. Řeholníci Společnosti katolického apoštolátu šíří ve všech místech svého působení také úctu k Božímu milosrdenství. V České republice od roku 2006 vydávají časopis Apoštol Božího milosrdenství. Každoročně organizují týdenní pěší pouť k Božímu milosrdenství z Fulneku do Slavkovic, kde mají v duchovní správě poutní kostel Božího milosrdenství. V letech 2011 a 2014 uspořádali ve Slavkovicích a Novém Městě na Moravě Národní kongres o Božím milosrdenství. Kněží pallotini jsou také iniciátory a koordinátory pastoračního projektu Nikodémova noc, který nabízí možnost nacházet cestu k Ježíši v dnešním uspěchaném světě.
Ostatky sv.Vincence Pallottiho v kostele San Salvatore in Onda v Římě
Průvod s ostatky světce ulicemi Říma
Během pontifikátu Jana XXIII. (1958–1963) se 20. ledna 1963 uskutečnilo slavnostní svatořečení Vincence Pallottiho. Zvláštní pozornost si zaslouží to, že slavnosti svatořečení se konaly během Druhého vatikánského koncilu. Ve svých promluvách, které přednesl v rámci slavnosti svatořečení, papež Jan XXIIl. dává za vzor všem věřícím osobu římského kněze, jeho ducha apoštolské horlivosti a jeho touhu sjednotit celý Boží lid v apoštolském poslání církve.
Bl. Jan XXIII. při okuřování sarkofágu sv. Vincence Pallottiho
NEKONEČNÝ BŮH Vincenc Pallotti tak hluboce prožíval tajemství Boží přítomnosti, že se oslava Boha stala náplní celého jeho života. Byl fascinován Boží velikostí. Jeho životním heslem bylo: K věčné oslavě Boha! V duchu této zásady prožíval dny svého života.
Bože, světlo věřících a pastýři svého lidu, Tys povolal svatého Vincence Pallottiho, aby v mimořádné lásce sloužil Tvé církvi a zanechal nám svůj příklad; pomáhej nám, abychom na jeho přímluvu kráčeli cestou, kterou ukazoval svým životem. Prosím o to skrze Tvého Syna Ježíše Krista, našeho Pána, neboť on s Tebou v jednotě Ducha svatého žije a kraluje po všechny věky věků. Amen
"Můj Bůh!... Ne rozum, ale Bůh. Ne vůle, ale Bůh. Ne duše, ale Bůh; ne zrak, ale Bůh; ne sluch, ale Bůh; ne čich, ale Bůh; nikoliv chuť, ani řeč, ale Bůh; ne tělo, ale Bůh; ne klima, ale Bůh; ne pokrm, ale Bůh; ne nápoj, ale Bůh; ne oděv, ale Bůh; ne lůžko, ale Bůh; ne věci časné, ale Bůh; ne bohatství, ale Bůh; ne pocty, ale Bůh; ne světská vyznamenání, ale Bůh; ne kariéra, ale Bůh; Bůh, vždycky a ve všem Bůh!" Vincenc Pallotti nám dal radu, která je dodnes pozoruhodná: "Hledej Boha a najdeš ho. Hledej ho ve všem a najdeš ho všude. Hledej ho pořád a budeš ho nacházet stále." "Máme Boha vdechovat i vydechovat a stále být pokojní, s pohledem upřeným na Boha, který je přítomný všude."
„Nikdy si nemysli, že nedokážeš vykonat to, co v církvi dokázali udělat velicí svatí, protože s pomocí Boží milosti můžeš udělat ještě větší věci, navíc toho můžeš vykonat víc než oni všichni dohromady.“
„Nezapomeňte, že nyní, kdy jste ještě při životě a v Boží milosti, můžete udělat mnohem více, než udělali všichni svatí. Proto si představte, že vám Pán půjčil a půjčuje každou milost nezbytnou k tomu, abyste došli k dokonalosti nejvyššího stupně. V takovéto dispozici (podpořeni Boží milostí), se snažte pořádně s těmito milostmi spolupracovat s použitím všech sil duše a tělesných orgánů.“
"Budu se snažit využívat všechny příležitosti, i ty nejmenší, abych dělal dobro,“